Silindir Fırça Kullanım Alanları

/ / Genel Bilgiler

Silindir fırça, demir, alüminyum ve benzeri metallerden üretilen PVC boruların üstüne istenilen aralıklarda ve sıralarda kıl çakılma sonucu elde edilmektedir. Fırça üzerinde bulunan miller, siparişe göre kamalı veya kamasız istenilebildiği gibi tasarlanmakla beraber, rulman, yatak ve hareket mekanizması ile birlikte tasarlanmaktadır. İmal edilen milin üzerine, sipariş sahibinin isteği üzerine ve kullanım amacına göre, kıl çakma işlemi uygulanır. Ayrıca bu fırçalar genel olarak PP, PVC, NYL6, NYL6.6, NYL6.12, PBT, PET gibi sentetik kıllar ve at kılı, domuz kılı, koyun kılı, tam piko otu gibi malzemeler ile birlikte, çelik tel gibi yardımcı elemanlar da tasarlanabilmektedir. Çakma teknolojisi kullanılarak üretilen bu fırçalarda, belli bir zaman sonra deforme olan kıllar sökülmekte ve yerine yeni kıllar çakılmaktadır. Bu sayede ürünün kullanım ömrü uzatılmakta ve yenilenmiş bir şekilde hizmete tekrar sunulmaktadır. Ayrıca, fırça gövdelerinden azami bir şekilde faydalanılmakta ve ek maliyet sorunu ortadan kaldırmaktadır.

Silindir fırça üretiminde dikkat edilmesi gereken noktalar ise, ürünün kullanım amacı önceden belirlenmelidir. Üretim aşamalarında kullanılması planlanan malzemeler, amaca hitap etmelidir. Özellikle endüstriyel alanda görev alan fırçalar, makine gibi, yardımcı elemanlar ile kullanılmaktadır. Yani, üretimde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, fırçaların makineler ile uyumlu olmasıdır. Ayrıca, fırça grupları farklı kıl modellerinden oluşmaktadır. Her modelin ise, kendine göre avantajları ve kullanım alanları vardır. Malzeme ve kıl türleri, üretimin çeşitli aşamalarında boy göstermektedir. Fırçalar, gövdesinde bulundurdukları sert malzemeler ile beraber çalışmaktadır. Yani, gövde ile fırça, birbirine uyum sağlamalıdır.

Silindir fırça özel tasarımlar ile üretilmektedir. Başlıca kullanım alanları süpürme araçlarında, halı yıkama fabrikaları, alçı fabrikaları, hayvancılık sektöründe ve her türlü özel imalatta kullanılmaktadır. Bu fırçaların başlıca amacı, temizlik ve aşındırma işlemleridir. Ayrıca ağır sanayi sektöründe tercih edilmektedir. Silindir fırçalar, metallerin temizlenmesinde ve parlatılmasında da kullanılmaktadır. Farklı ebatlarda üretilmekte ve hemen hemen her tasarıma uyum sağlayabilmektedir. Özellikle halı yıkama sektöründe tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise, aşındırma işlemlerinde kaliteli bir performans sergilemesidir. Ayrıca insan gücüne göre de oldukça daha sağlıklı hizmet vermektedir.