NEMLENDİRME FIRÇALARI

/ / Genel Bilgiler

Farklı sektörlerde kullanılan ve farklı amaçlara hitap eden nemlendirme fırçaları, özel tasarım ürünleri kategorisinde yer almaktadır. Özellikle bu fırçalarda kullanılan kıllar, tamamen yumuşak ve hassas bir dokuya sahiptir. Bu nedenle ambalaj ve kâğıt sektöründe tercih edilmektedir. Nemlendirme fırçaları, endüstriyel alanlarda da kullanılmaktadır. Örneğin üretim sanayinde, oto boya ve yıkama sektöründe veya tekstil atölyeleri gibi alanlarda boy gösteren bu fırçalar, özel siparişler ile üretilmektedir. Ayrıca kâğıt imalatında ve benzeri sektörlerde kullanılan nemlendirme fırçaları, kâğıtların işlenmesi sırasında dış ortama maruz kalması ve yüzeylerin bulunan nem seviyesinin azalması gibi durumlarda devreye girmektedir. Kaybolan nem oranını dengeleyerek söz konusu kâğıdın yırtılmasını ve katlanmasını önlemektedir. Bu işlem için tercih edilen silindir şeklindeki nemlendirme fırçaları, suya karşı da dayanıklıdır. Fırçanın katmanları sayesinde istenilen nem miktarı kolay bir şekilde dengelenmekte ve paketleme sırasında kâğıtların düzenli bir şekilde durmasını sağlamaktadır.
Nemlendirme fırçaları, boya sektöründe de kullanılmaktadır. Yani boya ile su karışımında istenilen seviye bu fırçalar sayesinde dengelenmektedir. Ayrıca bu fırçalarda bulunan kılların boya tutması da ayrı bir avantajdır.

Çevresel faktörlere karşı oldukça dayanıklı olan ve yapısını uzun yıllar koruyan bu fırçalar, imalat sırasında da farklı işlemlerden geçirilmektedir. Kimyasal solüsyonların uygulanması sayesinde eşit oranlarda nemlendirme yapan fırçalar, üretim sanayinde işçilik hatalarını da önlemekte ve minimum bir seviyeye getirmektedir. Fırça üretiminde kullanılan kıllar, estetik bir görünüme sahiptir. Bu kılların yıpranmaması ve yapısının bozulmaması için çeşitli önlemler alınmaktadır. Kılların çakımı ise gelen taleplere göre değişkenlik göstermektedir. Nemlendirme oranına göre uzunluklara sahip bu kıllar, kullanım alanına göre de farklılık göstermektedir. Ayrıca su dışında, farklı sıvılar içinde ideal bir üründür. Nemlendirme fırçasında kullanılan kıllar, zaman içerisinde yapısının bozulması halinde sökülmekte ve yeni kıllar ile değiştirilmektedir. Böylece fırçanın diğer yüzeyleri kullanılmaya devam edildiği için, maddi yönden de tasarruf sağlanmaktadır. Nemlendirme fırçası, metal ve plastik üretimi yapan firmalar tarafından tercih edilen ürünler arasında yer almakla birlikte, kaynak işlemlerinde de kullanılmaktadır.