Kurutma Fırçası

/ / Genel Bilgiler

Farklı sektörlerde kullanılan kurutma fırçaları, bireylere kolaylıklar sağlamakta ve ürün modelleri üzerinde bulunan sıvıların kısa bir süre içerisinde ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Özellikle gıda sektöründe yer alan bu fırçalar, tasarım bakımından da diğer fırçalara göre farklılık göstermektedir. Başlıca kullanım alanları ise, boya fabrikaları, halı yıkama atölyeleri, endüstriyel sanayisi ve ürün imalatı sektörleridir. Kurutma fırçalarında kullanılan kıllar, söz konusu ürün hangi alanda görev alacağına ve ne tür ürünler üzerinde kullanılacağına göre değişkenlik göstermektedir. Çakım işlemleri ise, talep doğrultusunda organik kıllar veya endüstriyel bir şekilde üretilen kıllar olarak iki farklı şekilde uygulanmaktadır.

Kurutma fırçası narenci sektöründe de kullanılmaktadır. Örneğin meyve ve sebze gibi gıda türlerinin yıkandıktan sonra üzerinde kalan su ve nem oranlarını ortamdan profesyonel bir şekilde uzaklaştırmaktadır. Sağlık açısından da her türlü kullanıma uygun olan bu fırçalar, doğal kıllardan tasarlanmaktadır. Bu sayede beslenme ürünleri üzerinde kullanımına uygunluk belgesi ile sertifikalaştırılmaktadır. Özel tasarım grubuna giren bu fırçalar, su ile temas sağlanan her alanda rahatlıkla kullanılabildiği gibi, kolay kolay yapısı bozulmamakta ve uzun ömürlü olacak bir şekilde tasarlanmaktadır. Ayrıca kurutma fırçaları dış etkenlere karşı da oldukça dayanıklıdır. Sebze ve meyvelere herhangi bir zarar vermemekte ve bireylerin kurutma işlemleri için harcamış olduğu süreyi minimum bir seviyeye getirmektedir.

Metal saç işleme sektöründe, üretim esnasında su kullanılması ve kullanılan bu suyun parçalar üzerinde kalmasını önlemek amacı ile kullanılan kurutma fırçaları, söz konusu su tüm yüzeyden basit bir şekilde arındırmaktadır. Böylece parçaların paslanmasını engellediği gibi, suyun vermiş olduğu tepkimeleri de ortadan kaldırmaktadır. Özel tasarım fırçalarına ihtiyaç duyulan her sektörde kullanılan kurutma fırçaları, saç parçalarının temiz bir şekilde depolanmasını sağlamaktadır. Özellikle de endüstriyel alanlarda boy gösteren alüminyum malzemelerde bu tür fırçalar ile kurutulmaktadır. Genel olarak kurutma işlemini kısa bir süre içerisinde tamamlayan bu fırçalar, basınçlı hava ile birlikte yüzeylerin üzerinde bulunan su kalıntılarını ve nemi uzaklaştırmaktadır. Bu nedenle de işçilik maliyetini minimum bir seviyeye indirdiği gibi, çalışma verimliğini de arttırmaktadır.