Konveyor Bant Temizleme

/ / Genel Bilgiler

Farklı alanlarda kullanılan bantlar, yüksek performanslı fırçalar ile dezenfekte edilmektedir. Malzemelerin geri taşınmasını ortadan kaldıran ve konveyör sistemini daha güvenli hale getiren temizlik işlemleri, sektör ayrımı yapmadan ve malzeme türüne bağlı kalmadan tüm bant türlerinde kullanılmaktadır. Yine fırçalar sayesinde, bantların çalışma hızı ve performansı maksimum bir şekilde arttırılmaktadır. Buna ek olarak bant kasnağı çevresinde bulunan mineral alanın bulunduğu konveyör sistemi gibi, zorlu ortamlarda çalışan bantlar da bu ürünler ile temizlenmektedir. Özel fırçalar sayesinde arasında bulunan ürünler ise, konveyör bant yıkama sistemleri, fırçalı bant temizleyiciler, gıda sınıfı bant fırçaları, sulu temizleyiciler ve yüksek sıcaklığa dayanıklı olan fırçalardır. Bu ürünlerin ortak özelliği, zorlu koşullarda veya olağan dışı malzemelerde kullanılmak üzere tasarlanmasıdır.
Bantların temiz tutulması sadece temizlik aşamasına bağlı kalmamaktadır. Yüksek kaliteli fırçalar ile söz konusu bantların dezenfekte edilmesi farklı avantajları da beraber getirmektedir. Ayrıca bu avantajlar, verimli çalışma noktasında göze çarpmaktadır.
Avantajlar
1. Kaliteli bir fırça ile temizlenen bantlar, malzemenin geri taşınmasını ortadan kaldırmakta ve kaçak malzeme sayısını minimum bir seviyeye getirmektedir. Böylece gereksiz bakım maliyetini önleyerek, kuruma maddi giderler konusunda avantaj sağlamaktadır.
2. Yine iyi bir fırça ile elden geçirilen bantlar, malzeme kaybını ortadan kaldırmaktadır. Yani bantların baş kasnağını da temizleyen maddeler, malzemelerin geri taşınması durumunu ortadan kaldırmaktadır. Böylece dökme malzeme gruplarının transferi aşamasında ya da konteynerlerin içine kaydırılması gibi durumlarda, sistemin hareket ettirilmesinde kolaylık sağlar.
3. Toz sorununu ortadan kaldırmakta ve kaçak kirlerin dönüş yolculuğunda bandın altına düşen malzemelerin sayısını azaltmaktadır.
4. Daha güvenli çalışma ortamı sağlaması, temizlenen bantların avantajlarından biridir. Kaçak malzemeler, bandın altında biriktiği zaman işçiler dağınık bir ortamda yürümekte zorlanmakta ve iş kazaları yaşayarak ciddi sağlık sorunlarına yakalanmaktadır. Ancak kaliteli bir bant temizleme fırçası ile temizlenen sistemlerde kaçak malzeme sayısı oldukça azaltmaktadır.
5. Sistemin tükettiği enerji miktarı azalmaktadır. Örneğin malzeme bandın baş kasnağının ilerisinde yapıştığı taktide, bu malzeme ek ağırlık yaratmaktadır. Diğer ekipmanlara da zarar veren bu yapışan malzeme, aynı zamanda enerji tüketimini de arttırmaktadır.