KİRİN GİDERİLMESİ İÇİN KULLANILAN FIRÇALAR

/ / Genel Bilgiler

Gündelik yaşamda kullanılan ve farklı şekillerde üretilen fırça modelleri, yüzey alanların temizlenmesi noktasında tercih edilmektedir. Kirin giderilmesi ve yüzeylerin eski parlaklığına geri dönebilmesi açısından üretilen fırçalar, birçok sektörde de görev almaktadır. Örneğin cam, ambalaj, savunma sanayi ve makine sanayi gibi alanlarda kullanılan fırça modelleri paslanmaz yüzeylere sahip olmakla beraber, metal yüzeylerin temizlenmesinde de kullanılmaktadır. Özellikle de silindir fırçalar, PVC boru üzerine hizmet veren kurumlar tarafından tercih edilmektedir. Kirin giderilmesi için üretilen fırça modelleri, kullanım alanlarına özel olarak da tasarlanabilmekte ve kılların çakım işlemleri, yine sektörlere özel olarak gerçekleştirilmektedir. Metal, plastik ve kumaş gibi yüzeylerin temizlenmesinde kullanılan fırçalar ise, farklı çeşitlerde üretilmektedir.

Genel olarak fırça modellerinde kullanılan ve kirlerin giderilmesi noktasında tercih edilen kıllar iki ana başlık altında toplanmaktadır. Birinci kıl modeli, sentetik, yani üretimi özel şekiller ile gerçekleşen kıllardır. Örnek olarak, PP, PBT, PET verilebilir. Bunun yanı sıra organik şekiller ile oluşan kıllarda fırça üretiminde kullanılmaktadır. Yine bir örnek ile açıklamak gerekirse, hayvan ve doğada bulunan otların kılları kullanılarak yapılan çakım işlemidir. Ayrıca at ve domuz gibi hayvanların kılları işlenerek, endüstriyel alanlarda fırça üretiminde kullanılmaktadır. Kirin giderilmesi için kullanılan fırçaların ortak özelliği ise, sert ve sağlam olması veya bir başka değişle çevresel faktörlere karşı dayanıklı olmasıdır. Özellikle de silindir fırçalar da kullanılan kıllar, zaman içerisinde aşınmamakta ve deforme olduğu dönemlerde üzerinde bulunan kıllar sökülerek yenileri ile değiştirilmektedir. Bu sayede ekonomik olarak da tasarruflu olduğu gibi uzun yıllarda kullanılmaktadır.

Koltuk gibi eşyalarda bulunan kirlerin giderilmesi için kullanılan fırçaların kalınlığı 0.20 ile 0.70 arasında değişkenlik göstermektedir. Tabi özel siparişlerde bu ölçüler daha da arttırabilmektedir. Koltuk yıkama fırçaları gibi hassas alanlarda kullanılan fırçaların kıl kalınlığı ise biraz daha düşük olmakla beraber, sertlik bakımından da çok büyük bir değere sahip değildir. Kirin giderilmesi için kullanılan fırçaların üretim ve çakım şekilleri de özel taleplere göre de değişkenlik gösterebilmektedir.