GIDA SEKTÖRÜNDE FIRÇA KULLANIMI

Gıda sektöründe ve yiyecek, içecek gibi neredeyse her alanda fırçalar kullanılmaktadır.

Hem iş zamanından hem de işçilik maliyetlerinden kazanç sağlamanıza yardımcı olacak fırçalar Hilal Fırça ’da üretilmektedir.

Fırçanın gıda sektörünün hangi alanında kullanılacağı oldukça önemlidir. Fırça, konveyör bant temizlemede mi kullanılacak ya da ürün taşımada mı kullanılacak, serpme makinasında ya da ısının yoğun olduğu makinalarında mı kullanılacağı gibi ayrıntılar fırça üretimi için bilinmesi gereken unsurlarıdır.

Gıda sektöründe kullanılan fırçalar, kıl yapısı bakımından kaliteli olup, uzun ömürlü ve sağlam olmalıdır.

Gıda ve paketleme, meyve ve sebze yıkama, ilaçlama, unlama, fındık soyma, kuruyemiş makinalarında ve birçok gıda alanında kullanılan endüstriyel fırçalar, düzenli olarak bakımı yapıldığı taktirde daha uzun ömürlü ve daha sağlıklı hizmet sunarlar.

Her alanda aynı fırça kullanılmaz! Yapılacak olan işe ve fırçanın ne amaçla kullanılacağına göre fırça kılı ve tabanı farklılık göstermektedir. Polyamid kıl genel olarak hemen hemen her alanda tercih edilen kıl türüdür. At kılı gibi kuyruk kıllarından üretilen fırçalar sağlıklı ve doğal olduğu için daha hijyen gerektiren alanlarda kullanılır. Tampiko otu ise ısıya ve kimyasallara karşı dayanaklı olduğu için ısının yüksek olduğu makinalar kullanılır. Bu fırçalar genellikle temizleme, yıkama, taşıma, kaydırma ve sabitleme işlemleri için kullanılır.

Her kılın kullanım alanı farklıdır. Tampiko otu yerine polyamid ya da at kılı seçilmemelidir. Tampiko otu genel olarak ısının yüksek ve kimyasal kullanımının olduğu yerlerde kullanıldığı için polyemid kıl içeriğinde bulunan plastik sebebiyle eriyebilir.

Her fırçanın özellikleri farklı olduğu için kalite ve standartlarının iyice araştırılması ve uygulamanın bu özelliklere uygun olması gerekmektedir.

Tabi bu noktada üretici devreye girer. İhtiyacınız olan fırçaları, yapılacak olan işe ve işleme göre üretmesi gerekir. Kıl yapıları, tabanları, uzunlukları ve genişlikleri yapılacak olan işe göre belirlenmelidir. Bu yüzden deneyimli, sektörler hakkında bilgi sahibi ve alanında uzman firmalar tarafından üretilmelidir.

Hilal fırça 300’e yakın sektör ile çalışmakta ve binlerce model fırça üretimi yapmaktadır.

Ürünlerimizin kalitesi için tedarikçilerimizi özenle seçmekteyiz. Bu şekilde kalitemizden ödün vermiyor ve gıda sektörü için %100 verimlilik alabileceğiniz fırçalar üretiyoruz.